Mahalli Ürünler Çarşısı

Erciyes'teki Uğrak Yeriniz

“En yakın Servis Alanı …km ileridedir.

”Yolculuk esnasında otobanlarda en sık gördüğümüz tabela yazılarından birisidir bu yazı. Seyahat edenler bu yazıyı gördüğünde yolculuk mahmurluğunu üzerlerinden bir anda atıverirler. Karınlar acıkmıştır. Lavabo ihtiyacı vardır. Gidilecek yere götürülecek yöresel ürünler, hatıra niteliğinde hediyelik eşyalar veya ikramlar vardır. Güzel bir mola yeridir. Aynı güzergâhta sıklıkla seyahat ediliyorsa artık orası ‘mutlak bir uğrak yeri’ dir. Kısa ama çok keyifli bir zaman dilimi geçirilir orada. Çünkü yolculuk eden herkesin o kısa molaya ihtiyacı mutlaka vardır ve o servis alanları tam zamanında karşımıza çıkar.

İşte bu tanımlar, Erciyes Dağı’nın 2.200 metresinde bulunan çarşı dükkanlarında öyle güzel karşılığını bulmaktadır ki… Kayseri Büyükşehir Belediyesi ‘nin yatırımları ve Erciyes A.Ş.’nin profesyonel işletmeciliği ile Türkiye’nin tek, dünyanın sayılı Yaz ve Kış Doğa Sporları Merkezi haline gelen Erciyes Dağı’nda, Tekir bölgesinde günübirlik piknik alanlarının yanı başında, otoban konforundaki yolların gidiş ve geliş yönünde karşılıklı yerleşmiş çarşı dükkânlar tüm bu ihtiyaçlara cevap verebilmektedir.

Erciyes Dağı için yapılan master projede ulaşım kolaylığı için yollar ele alınmış ve dört şeritli otoban konforunda yollar yapılmıştır. Yine master proje kapsamında Tekir bölgesinin girişinde misafirlerin ücretsiz olarak kullanabilecekleri günübirlik piknik alanları oluşturulmuştur. Bu alanlarda, içerisinde hazır mangalların bulunduğu kamelyalar vardır. Misafirler bu günübirlik piknik alanını ücretsiz olarak kullanabilir, Erciyes Dağı’nın keyfini çıkarabilirler.

Çarşı dükkanlarının bulunduğu bu “Servis Alanları”na geldiğinizde aracınızdan iner ve önce Erciyes’in o mis gibi havasını içinize çekersiniz. Ardından isteğinize göre buranın size sunduğu imkanlardan faydalanabilirsiniz. Buradaki dükkanlarda kahvaltı dahil tüm öğünlerinizi yiyebileceğiniz menüleri bulabilirsiniz. Etin en çeşitlisini ve lezzetlisini buralarda yiyebilirsiniz. Son zamanlarda giderek trend olan ‘pöç’ isimli et yemeğinin en lezizini Erciyes’te tadabilirsiniz!(şiddetle tavsiye edilir) Bunların yanı sıra çorba çeşitleri veya fast food tarzı yiyeceklerde burada bulabilirsiniz. Şimdi karnınız doydu mu? Hayır, henüz değil. Çünkü daha üzerine Erciyes’in meşhur halka tatlısını yiyeceksiniz. Yolu Erciyes’ten geçen herkes mutlaka bu tatlının tadına bakmıştır. Aslında neredeyse burada durulduğunda bu tatlıdan yemek bir gelenek haline gelmiştir. Yıllar önce bir araç içerisinde satılarak başlayan bu tatlının macerası şu anda çarşı dükkanlarda devam etmektedir. Yıllar boyunca lezzetinden hiçbir şey kaybetmemiştir bu meşhur tatlı. Tatlının üzerine çeşmelerden akan buz gibi Erciyes suyu içilir. Soğukluğu dişleri titretirken lezzeti içinizi ferahlatır. Yine, Erciyes’e gelindiğinde bu sulardan doldurmak ve götürmekte bir alışkanlık haline gelmiştir. Burada tecrübeli olanlar yanlarında getirdikleri bidonlara suyu doldururlar. Hazırlıksız yakalananlar ise buradaki mini marketlerden ister diğer ihtiyaçlarını temin edebilir isterlerse boş bidon ve damacana alarak sularını doldurabilirler. Unutmayın; Erciyes’ten araçla inen birine mutlaka “Erciyes suyu getirdin mi?” diye sorulur? Karnımız doydu. Tatlımızı yedik. Suyumuzu içtik ve doldurduk. Mis gibi Erciyes havasını ciğerlerimize çektik. Son bir şey kaldı. Hediyelik eşyalar ve yöresel lezzetlerden almak. Bu dükkanlardan en taze peynir çeşitlerini, süt ve süt ürünlerini, bal çeşitlerini, bölgeye has bitki ve ürünleri temin edebilirsiniz. Kayseri’nin mahalli lezzetlerinden olan ve ünü dünyaya yayılan sucuk, mantı, pastırmayı da tadıp uzaktaki yakınlarınıza götürebilirsiniz. Yine, hediyelik eşya dükkanlarından ister kendinize anı olarak, isterseniz sevdiklerinize Erciyes hatırası olarak hediyelik eşyalar temin edebilirsiniz. Bu dükkanlarda, hem Erciyes’e özgü hem de Erciyes’in eteklerine konumlanmış yerleşim yerlerine has yiyecekler ve hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Artık tekrar yola çıkmaya hazırsınız.

İsterseniz aceleci davranıp Erciyes’e gelirken uğrarsınız, enerji yükleyip Erciyes’e gelirsiniz. İsterseniz dönüşte yorgunluğunuzu atmak için uğrarsınız. Ama mutlaka uğrarsınız. Artık “Servis Alanı”nızı öğrendiniz. Erciyes’teki ‘uğrak nokta’nızı belirlediniz. Tebrikler, sizde artık buranın müdavimlerindensiniz. Erciyes’te keyifli zamanlar geçirmeniz dileğiyle…

 

İyi eğlenceler!

portfilio

Zirve Halı

Tekir Kapı

+90 538 668 90 28

portfilio

Tekir Tatlıcısı

Tekir Kapı

+90 535 868 64 36

portfilio

Sevde Tatlı

Tekir Kapı

portfilio

Lifos Cafe Dağ Evi Restorant

Tekir Kapı

+90 552 356 70 70

portfilio

Karçiçeği Peynircilik

Tekir Kapı

+90 537 827 38 88

portfilio

Erciyes Yöresel Ürünler

Tekir Kapı

+90 545 250 38 38

portfilio

Erciyes Yaylası

Tekir Kapı

+90 546 979 38 38

portfilio

Erciyes Dostlar Et Mangal ve Kahvaltı

Tekir Kapı

90 530 657 42 52

portfilio

Çeşmebaşı Tatlıcısı

Tekir Kapı

portfilio

Bereket Market

Tekir Kapı

+90 544 423 42 05

portfilio

Bayraktarlar Hediyelik Eşya

Tekir Kapı

+90 539 356 88 33

Site deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanıyoruz.
Explide
Kaydır